Teatr Obrzędowy "BOROWIOKI"

  Teatr Obrzędowy „ BOROWIOKI " powstał w 1994 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Babiaku z inicjatywy twórcy ludowego ,skrzypka Czesława Marciniaka i dyrektora GOK Piotra Cedzidło. Członkowie teatru wywodzili się z Zespołu Ludowego Babiak , powstałego w latach 60-tych. Pierwsza wystawiona w 1995r. sztuka pt.„ Jak to ze lnem było" poprowadziła zespół poprzez eliminacje wojewódzkie i międzywojewódzkie na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, skąd teatr przywiózł jedną z głównych nagród I Programu Polskiego Radia . Za wierne przekazywanie tradycji wsi kujawskiej ,jej obyczajów i gwary w kolejnych sztukach : Znachor .Guślarz-owczarz , Swaty Kujawskie, Wigilia na Kujawach Borowych, Sobota Wielkanocna , Czym chata bogata teatr odnosił liczne sukcesy i zdobywał wysokie nagrody na regionalnych i ogólnopolskich przeglądach oraz festiwalach folklorystycznych w Bukowcu Górnym, Nakle, Ciechocinku, Inowrocławiu, Bydgoszczy, Brzezinach ,Lubiewie, Pile i Kaczorach. Swoimi występami teatr uświetnił Ogólnopolską Naradę Ministra Kultury i Sztuki i Dyrektorów d/s Kultury Urzędów Wojewódzkich w Mikorzynie . Teatr występował na zaproszenie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Muzeum Etnograficznym w Inowrocławiu. Wraz z innymi zespołami GOK w Babiaku teatr występuje w licznych imprezach okolicznościowych, dożynkach, rocznicach i dorocznych imprezach w sąsiednich gminach.. Autorem wielu scenariuszy i widowisk w oparciu o przekazy ustne był senior zespołu Czesław Marciniak i Krzysztof Krzyżostaniak. Reżyserię i scenografię przygotowują pozostali członkowie teatru.

Obecny skład teatru :
Sabina Rosińska ,Krystyna Rosińska, Marianna Dul, Jadwiga Jeziurska, Maria Zagórowska, Genowefa Rybicka, Ryszard Rybicki, Jadwiga Szmigiel, Ryszard Prażanowski.


W teatrze występowały następujące osoby : Czesław Marciniak, Władysław Jeziurski, Jadwiga Andrzejewska, Józef Szurgot, Piotr Banasiak ,Agnieszka Piasecka, Beata Piasecka, Barbara Cieślak, Magdalena Rosińska, Beata Więckowska, Jacek Zarębski, Jacek Radecki, Tomasz Zawadzki, Renata Sieczkarek, Krzysztof Krzyżostaniak , Robert Matuszak, Piotr Cedzidło, Jadwiga i Henryk Kopeć, Joanna ,Alicja i Adam Krzyżostaniak, Błażej Murawicz, Mieczysław Jaroszewski.

Osiągnięcia:

• Nagroda I Programu Polskiego Radia w XII Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie – 1995r

• Nagroda Specjalna Radia Konin na Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych Koło ‘96

• Udział w XII Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowcu Górnym - 1996r

• Nagroda na XXV Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej Ciechocinek ‘96

• II nagroda w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych Kramsk ‘96

• Nagroda na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Kaszub, Krajan, Kujaw i Pałuk w Nakle -1997r

• Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na Regionalnym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Brzezinach - 1997r

• Nagroda na II Przeglądzie Kapel Ludowych i zespołów Folklorystycznych w Inowrocławiu -1998r.

• Nagroda na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Bydgoszczy – 1999r

• Nagroda Starosty Powiatu Konińskiego na Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim -2000r

• Nagroda w Międzywojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Bydgoszczy - 2000r

• II miejsce i Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędu Ludowego Lubiewo 2001r

• Nagroda Marszałka Sejmiku Lubelskiego podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Wsi Polskiej w Tarnogrodzie – 2001r

• Wyróżnienia w Kościeleckich Prezentacjach Dziedzictwa Kulturowego Wsi – 2002r-2007r

• Wyróżnienia i nagrody na Międzypowiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim w latach 2002 ,2003,2005,2006 i 2007r.